Skip to content

Fairtrade – co to właściwie znaczy?

Naczelną zasadą tego systemu, lub może już raczej nurtu jest uznanie, „Iż człowiek jest ważniejszy od zysku”. Fairtrade w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu: „Sprawiedliwy handel”. Ale jak się to wszystko zaczęło? O co w tym wszystkim chodzi? I w jakim celu zostało to stworzone?

Przeczytaj krótkie objaśnienie tej niesamowitej historii, która odmieniła życie milionów ludzi na całym świecie.

Przez ostatnich 40 lat Sprawiedliwy Handel w Europie wyrósł z działalności lokalnej małych grup do obecnego wysokiego poziomu współpracy i integracji w skali europejskiej i światowej. Lecz w związku z tym, że rozpoczął się jako niescentralizowany ruch, istnieją jego różne definicje. Najbardziej znaczącym osiągnięciem tego niesamowitego przedsięwzięcia było wypracowanie i sformułowanie powszechnie uznawanej na całym świecie definicji „Sprawiedliwego Handlu”, definiującej jego cele i głównych bohaterów, najczęściej pojedynczych rolników lub małych organizacji plantatorów.

Pierwsza międzynarodowa definicja została zatwierdzona w kwietniu 1999 roku przez FINE,  nieformalne porozumienie skupiające cztery główne organizacje sieciowe Sprawiedliwego Handlu: IFAT, FLO-I, NEWS! oraz EFTA. Definicja ta została jednak całkowicie zrewidowana. Nowa definicja Sprawiedliwego Handlu – jako część szerszej strategii współpracy – została przyjęta w grudniu 2001. Definicja ta podkreśla podmiotowość jego uczestników oraz fakt, że Sprawiedliwy Handel to nie tylko sam proces wymiany, ale także rozwój – zarówno producentów, jak i konsumentów – jako cel handlu międzynarodowego. Fairtrade to lepsze ceny, godziwe warunki pracy, lokalna równowaga i uczciwe warunki handlowe dla rolników i pracowników w krajach rozwijających się.

Wymagając od produkujących firm płacenia zrównoważonych cen (które nigdy nie mogą spaść poniżej ceny rynkowej), organizacja Fairtrade zajmuje się niesprawiedliwością tradycyjnego handlu, który dyskryminuje najbiedniejszych i najsłabszych producentów lub ich pracowników. Pozwala im to poprawić swoją pozycję i mieć większą kontrolę nad swoim życiem.

Dzięki Fairtrade niemal każdy z nas może zmieniać świat każdego dnia. Dzięki prostym wyborom zakupów, mamy możliwość pośrednio wpłynąć na lepszą ofertę dla rolników/plantatorów/pracowmików. A to oznacza, że mogą oni podejmować własne, samodzielne decyzje, kontrolować swoją przyszłość i wieść godne życie, na które każdy przecież zasługuje.

CZYM ZAJMUJE SIĘ ORAGANIAZACJA FAIRTRADE ?

Fairtrade to prosty sposób – wymagający jednak ogromnego zaangażowania i poświęcenia wolontariuszy-, aby zmienić życie ludzi, którzy uprawiają to, co wszyscy kochamy – aby mogło stać się to ostatecznie produktem, który konsumujemy. Fairtrade sprawia, że handel po prostu jest sprawiedliwy. Fairtrade jako instytucja jest wyjątkowa, ponieważ współpracuje z firmami, konsumentami i aktywistami. Rolnicy i pracownicy mają równy głos we wszystkim, co robią. Wzmacnianie pozycji jednostek jest podstawą tego, czym jest ta nietypowa organizacja. Organizacji Fairtrade przyświeca pewna niesamowita wizja: Świat, w którym wszyscy producenci mogą cieszyć się bezpiecznymi i zrównoważonymi źródłami utrzymania, mogą realizować w pełni swój potencjał i decydować o swojej przyszłości. Organizacji Fairtrade przyświeca pewna niesamowita misja: Łączenie znajdujących się w niekorzystnej sytuacji rolników i pracowników z konsumentami ich produktów. Promowanie sprawiedliwszych warunków handlowych oraz umożliwianie rolnikom i pracownikom walki z ubóstwem, wzmacnianie ich pozycji i przejmowanie większej kontroli nad własnym życiem.

Ciekawy film o Fairtrade

FAIRTRADE OKREŚLA STANDARDY

Fairtrade określa standardy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe zarówno dla firm, jak i dla rolników i pracowników, którzy uprawiają żywność, którą wszyscy kochamy. W przypadku rolników i pracowników standardy obejmują ochronę praw pracowników i środowiska. W przypadku firm obejmują one zapłatę minimalnej, sprawiedliwej ceny oraz dodatkową premię na inwestycje w projekty biznesowe lub społeczne wybrane przez lokalną społeczność.

CERTYFIKATY PRODUKTY I SKŁADNIKI

Fairtrade niezależnie sprawdza, czy standardy zostały spełnione przez rolników, pracowników i firmy, które są częścią łańcuchów dostaw produktów. Aby zapewnić konsumentów, że tak się stało, udziela licencji na używanie znaku FAIRTRADE na produktach i opakowaniach, aby to zasygnalizować. Kiedy wszystkie składniki danego produktu, spełniają kryteria Sprawiedliwego Handlu, oznaczone są  logo Fairtrade:

Zdarza się jednak, że niektóre firmy są w stanie pozyskać tylko jeden składnik na warunkach Fairtrade dla swojego produktu. W takim przypadku produkty te mogą być oznaczane znakiem programowym Fairtade

FAIRTRADE DZIAŁA BEZPOŚREDNIO Z ROLNIKAMI I PRACOWNIKAMI

Fairtrade, z producentami będącymi częścią organizacji, pracuje nad konkretnymi problemami.
Od boliwijskich plantatorów kawy, zajmujących się chorobami roślin związanymi ze zmianami klimatu, po społeczności uprawiające kakao, które tworzą Kobiecą Szkołę Przywództwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

FAKTY I LICZBY

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ilu rolników i pracowników jest zaangażowanych w Fairtrade?
Oto podsumowanie niektórych danych.

W 1411 organizacjach producentów, w 75 krajach, w całym systemie Fairtrade jest ponad 1,66 miliona rolników i pracowników.

KTO ZA TYM STOI

Ten globalny ruch najsilniejszą obecność ma w Wielkiej Brytanii i reprezentowany jest przez Fundację Fairtrade. Międzynarodowy system Fairtrade (którego częścią jest Fundacja Fairtrade) reprezentuje największy i najbardziej rozpoznawalny system sprawiedliwego handlu na świecie.

WPŁYW NA ŚWIAT

Wspieranie drobnych rolników i pracowników, którzy są marginalizowani w handlu oraz uważne monitorowanie wpływu Fairtrade na te społeczności jest jednym z kluczowych działań organizacji. Jako system certyfikacji, Standardy Fairtrade, które wymagają minimalnych zobowiązań i wymagań, takich jak ceny, stanowią jedno z podstawowych i najbardziej widocznych narzędzi do wzmacniania małych organizacji rolników i pracowników. Oprócz norm i certyfikacji system Fairtrade zapewnia również bezpośrednie i pośrednie wsparcie rolnikom i pracownikom oraz ich organizacjom w celu pogłębienia zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego.

Fairtrade posiada program monitorowania, oceny i uczenia się (MEL), który wspiera wewnątrzfirmową naukę i doskonalenie oraz pomaga budować bazę dowodową do oceny różnic, które wypracowuje. Program ten opiera się na „Teorii zmiany” i ma za zadanie prawidłowej oceny, że zbiera właściwe dane i informacje o tym, jak Fairtrade wpływa na życie rolników i pracowników.

W KIERUNKU RÓWNOŚCI PŁCI

Fairtrade uważa, że rola kobiet w rolnictwie wymaga większej widoczności, uznania i wartości, a równość płci jest ważna dla zrównoważonego rozwoju społecznego. Obecnie 350 000 rolniczek i robotnic jest częścią Fairtrade, co stanowi jedną czwartą całości zrzeszonych.

KORZYŚCI PŁYNACE ZE STOSOWANIA ZNAKU FAIRTRADE

Niezależnie od tego, czy jesteś konsumentem, zwolennikiem Fairtrade, czy producentem, poznaj możliwości jakie daje logo FAIRTRADE. Podstawowy znak FAIRTRADE jest rozpoznawany na całym świecie. Zdumiewający jest fakt, że aż 93% kupujących w Wielkiej Brytanii rozpoznaje logo Fairtrade, a 83% ufa mu, decydując czy produkt jest etyczny. Znak FAIRTRADE to zarejestrowana etykieta certyfikacji produktów pochodzących od producentów z krajów rozwijających się. Znak jest używany tylko na produktach certyfikowanych zgodnie ze Standardami Fairtrade oraz na materiałach promocyjnych, aby zachęcić ludzi do zakupu produktów Fairtrade. Wraz z rozwojem Fairtrade wypracowane zostały nowe sposoby łączenia rolników z biznesem, aby zwiększyć ich sprzedaż opartą na uczciwych cenach za ich produkty, przynieść im więcej korzyści z handlu, a konsumentom dać więcej sposobów wspierania rolników podczas zakupów.

PRACA I WOLONTARIAT DLA ORGANIZACJI

Również wewnątrz organizacji Fairtrade najważniejsi są ludzie. To właśnie oni dla dobra ogółu wywierają większy wpływ tam, gdzie ma to znaczenie. Pracują nad poprawą jakości życia poprzez sprawiedliwsze praktyki handlowe.

SPOŁECZNOŚĆ FAIRTRADE

W centrum Sprawiedliwego Handlu są przede wszystkim ludzie.

Ponad 1,66 miliona rolników i pracowników w 75 krajach uczestniczy w programie Fairtrade.

HODOWCY I PRACOWNICY PLANTACJI BANANÓW

Banany są ulubionymi owocami w naszych koszykach spożywczych. Są uprawiane przez miliony drobnych rolników i pracowników plantacji w regionach tropikalnych.

PRODUCENCI KAKAO

Czekolada to jeden z ulubionych słodkich przysmaków na świecie, ale rolnicy uprawiający kakao często stają w obliczu gorzkiej rzeczywistości. Fairtrade walczy o ich lepszą przyszłość.

PRODUCENCI KAWY

Kawa jest zaraz po wodzie i herbacie jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. 80% ziaren kawy produkuje 25 milionów drobnych gospodarstw. Od produkcji kawy, sposobu jej dystrybucji i sprzedaży zależy jakość życia 125 milionów ludzi związanych z jej produkcją.

PRODUCENCI BAWEŁNY

Bawełna jest najstarszą na świecie uprawą handlową i jedną z czołowych roślin włóknistych w światowym przemyśle tekstylnym. Historia produkcji bawełny nie zawsze była jednak tak miękka i delikatna jak jej płatki.

KWIATY

Życie producentów kwiatów nie wszędzie usłane jest płatkami róż. Niezależnie od okazji, swoje uczucia możesz wyrazić za pomocą kwiatów Fairtrade.

WYDOBYWCY ZŁOTA

Złoto to symbol miłości, władzy i bogactwa na całym świecie. Lecz spoglądając na blichtr od strony jego wydobywców, rzeczywistość nie jest już tak efektowna.

HODOWCY HERBATY

Herbata jest po wodzie najpopularniejszym napojem na świecie – szacuje się, że co sekundę wypija się 70 000 filiżanek. Jednak plantatorzy herbaty i pracownicy muszą walczyć o uczciwe traktowanie. Niekiedy odbywa się to ludzkim kosztem.

W oparciu o:

https://www.fairtrade.org.uk/
https://www.fairtrade.org.pl/
https://en.wikipedia.org/wiki/Fair_trade
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fairtrade
https://files.fairtrade.net/publications/2017_ODI_FairtradeImpact_ManagementResponse.pdf

Puro Team
Znawcy kawy, podróżnicy, wspierający ideę Fairtrade.
Puro Team
Znawcy kawy, podróżnicy, wspierający ideę Fairtrade.
0
    0
    TWÓJ KOSZYK
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
      Calculate Shipping